dalyan gezilecek yerler

Dalyan tarihi ve kültürel dokusuyla da dikkat çeken her mevsim gezilecek yerler arasında bulunan gezilecek yerlerdendir. Muğla’nın, Ortaca ilçesine bağlı mahalledir.

Nasıl Gidilir?

Dalyan’a en yakın havaalanı, Dalaman Havalimanı’dır. Dalaman Havalimanı, birçok uluslararası ve iç hat uçuşuna hizmet vermektedir. Havalimanından Dalyan’a otobüs veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Dalaman Havalimanı, Dalyan – Ortaca’ya yaklaşık 29 km mesafededir.

Dalyan’da Gezilecek Yerler

Dalyan Çamur Banyosu

Günübirlik tekne turları ile gidilen Dalyan çamur banyosuna halk arasında iyi geldiği söylense de bilimsel araştırmalarda bu konuda bilgi bulunmuyor.

İztuzu Plajı

4,5 kilometre uzunluğundaki İztuzu Plajı’ın bir bölümü Caretta carettalarında yaşam alanıdır. Yumurtaların bulunduğu bölgelere işaret konulmaktadır. Dalyan tekne turları ile de ulaşım sağlanabilen plaj, dünya çapında üne sahiptir.

Kaunos Antik Kenti

08:30- 17:00 saatleri gezebileceğiniz Kaunos Antik Kenti, ticari açıdan önemli bir liman kentiyken zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla liman özelliğini kaybetmiş. Giriş ücreti: (2022) 25 TL – müzekart ile gezebilirsiniz.

Kaya Mezarlıkları

Dalyan’da kanalın üst kısmındaki kaya mezarları bulunuyor. Tekne gezisiyle önünden geçerken manzarayı görebilirsiniz.

Yuvarlak Çay

Ortaca ve Köyceğiz arasında yer alan Topgözü Kanyonu içinde bulunuyor. Dalyan’a yarım saat mesafede buz gibi akan suyu ve serinliğiyle ülkemizin soğuk cenneti. Altınızdan akan suların eşliğinde keyifle yemek yiyebilirsiniz.

Okuma Önerisi:  Marmaris'te Gezilecek Yerler

Yorumlar

  • Onur Kutlu
    Reply

    Merhaba dalyani çok merak ediyorum. Balıkesir’den nasıl gelebiliriz.

  • Alirıza Varol
    Reply

    Kaunos antik kentine gidip de Çandır da Gökalp beyin mekanında kahvaltı yapmadan ve gözleme yemeden geçilmez…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.