Fethiye gezilecek yerler Ölüdeniz

Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Fethiye, sahip olduğu eşsiz ve huzurlu yapı, denize yakın bir konumda yer alması ve tarihi açıdan da gelişmiş olması, Fethiye’nin en çok talep gören turistik yerlerden olmasını sağlamaktadır. Yeşillikler arasında bir tatil geçirmek isteyen kişilerin sık sık tercih ettiği Fethiye, en gözde yerler arasındadır.

Muğla’nın doğusunda bulunan ilçenin batısında Antalya, kuzeyinde Denizli ve Burdur, kuzeybatısında ise Dalaman yer almaktadır. Bu nedenle coğrafi konum açısından son derece eşsiz bir özelliğe sahiptir. Fethiye’ye gelen turistler günü birlik farklı turistik mekanları da ziyaret edebilirler.
Muğla merkeze yaklaşık 2 saat uzaklıkta yer alan Fethiye’ye Türkiye’nin her yerinden kolay bir şekilde ulaşım mümkündür. Karayolu ve havayolu ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu eşsiz ilçede gezilmesi gereken birçok güzel yer vardır. Şimdi gelin, Fethiye’de gezilmesi gereken yerleri hep birlikte inceleyelim.Fethiye’de Nereye Gidilir?

Fethiye Tanıtım Videosu

Amintas Kral Mezarları

Telmessos Antik Kenti’nde yer alan söz konusu mezarlar, döneminin detaylarını en iyi şekilde sunmaktadır. Şehrin tam yanında kurulmuş olan kral mezarları, İon stilinde yapılan ve iki sütunlu cepheye sahip olan mezarlardır. Son derece görkemli bir yapıya sahiptir.

Telmessos Antik Kenti

Telmessos, Likya’nın Karya ile sınır bölümünde yer alan antik kenttir. Antik yerleşimin bulunduğu yerde günümüzde Fethiye yerleşimi bulunmaktadır.

Karaköy

Milattan Önce 3000’li yıllara dayanan bir tarihe sahip olan Kayaköy, ilk yerleşim yerlerden bir tanesidir. Eski bir Rum yerleşkesi olarak bilinen bölge, tarım konusunda son derece gelişmiştir. 1900’lü yıllarda 30 bin kişinin ikamet ettiği köyün nüfusunun İstiklal Savaşı’ndan sonra düştüğü bilinmektedir. Günümüzde köyde yaşayan bazı kişiler vardır. Ancak bu kişiler düzlük alanlara yeni evler kurarak yeni bir yerleşim alanı elde etmişlerdir. Eski evler ise korumak altına alınmıştır. Kayaköy’e gittiğiniz sırada mutlaka Soğuksu Koyu’nu ziyaret etmelisiniz. Yaz aylarının sıcağında Soğuksu Koyu, serinlemenizi sağlayacaktır.

Paspatur

Fethiye’de ki en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Paspatur, eski kent anlamındadır. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi olan Paspatur, marinaya yakın olması nedeni ile kolay bir ulaşım ağına sahiptir. Burada turistlerin dikkatini çeken en önemli şeyin ahşap cumbalı evler olduğundan bahsedebiliriz. Otantik ve renkli bir yapıda olan bu evler son derece eşsiz bir görünüme sahiptir. Paspatur geziniz sırasında Fethiye Hamamı, Paspatur Camii gibi yerleri de gezebilirsiniz.

Ölüdeniz

Türkiye’nin en önemli turistik yerlerinden bir tanesi olan Ölüdeniz Türkiye’nin güneybatısında yer almaktadır. Fethiye’ye bağlı bir mahalle olan Ölüdeniz, Fethiye merkeze 14 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kara yolu ile ulaşımın son derece gelişmiş olduğu Ölüdeniz’e Fethiye otogarından sürekli minibüsler hareket etmektedir. Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan Ölüdeniz’i mutlaka yakından görmelisiniz.

Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz’de yer alan Kelebekler Vadisi, doğal görünümü ile hemen herkesin ilgisini çekebilecek bir güzelliğe sahiptir. Adeta bir hazine değerinde olan Kelebekler Vadisi, 350 metrelik sarp kayalıkların çevrelediği bir yerdir. Endemik bitki türleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu vadi, Babadağ’ın eteklerinde yer almaktadır. 80’den fazla kelebek türünün bulunduğu vadi, turistik olarak yoğun bir ilgi görmektedir.

Saklıkent

Türkiye’nin güneyinde, Antalya’nın Kaş ve Muğla’nın ise Fethiye ilçelerinde yer alan Saklıkent milli Parkı’nın içerisinde bulunan bir kanyondur. Esen Çayı’nın bir kolunu oluşturan kanyon, Antalya’ya 200 km, Kaş’a 64 km ve Fethiye’ye 46 km uzaklıkta yer alır. Taban debisi yüksek suyla dolu olan Saklıkent Kanyonu’na girilmemektedir. Geçişler ve girişler için kanyonun dik yamaçların demir çubuklar asılmış durumdadır. 200 metrelik tahta bir köprünün bulunduğu Saklıkent’te Karstik kaynaklar bulunmaktadır.

Çalış Plajı

Fethiye’de gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi olan Çalış Plajı, göz kamaştırıcı doğal bir güzelliktir. Plaj, Fethiye’ye yaklaşık 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Denize girilmesi gereken en berrak ve en güzel plajlardan biri olan Çalış Plajı’nın etrafında da eğlenebileceğiniz birçok mekan yer alıyor. Çalış Plajı’nın denizi, Ölüdeniz’e göre daha dalgalı olduğu için denizin biraz bulanık olduğundan bahsedebiliriz. Gece hayatı açısından da son derece gelişmiş bir çevreye sahip olan Çalış Plajı’nı çok seveceksiniz.

12 Adalar Tekne Turu

Kapıdağ Yarımadası ve adalardan meydana gelen 12 Adalar bölgesi günlük tekne turlarının en uğrak noktasıdır. Yassıca Adalar, Hamam Koyu, Yavansu, Kurşunlu Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Göbün Koyu, Tersane Adası, Göcek Adası, Boynuzbükü, Domuz adası, Kızıl Ada, Zeytin Adası’nın doğal güzelliklerini görebilirsiniz. 12 Adalar tekne turu, turistlerin en fazla tercih ettiği aktiviteler arasındadır.

Fethiye Müzesi

Fethiye tarihiyle ilgili detayları bulabileceğiniz Fethiye müzesi, milattan önce 3000 yılına dayanan tarihi içeriklere sahiptir. Heykel, seramik, cam, metal ve sirklerden oluşan eserlerin çok ilginizi çekeceğinden emin olabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü

Fethiye denildiğinde akla gelen Ölüdeniz’den sonra yamaç paraşütü yapan insanlar aklıma gelir. Eğer macera severseniz bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Benim bunu yapabilecek cesaretim olmasa da belki bir gün denemeye cesaret ederim, kim bilir 🙂 Deneyen çevrem çok güzel ve farklı bir deneyim olduğundan bahsederler.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.