İlk kez kamp yapacak kisiler icin oneriler

İlk kez kampa gidecek kişiler için en önemli şeylerden birisi cesarettir. Eğer kampa gidecek olan arkadaş grubunuzun arasında daha önce hiç kampa gitmemiş kişiler varsa ilk kampınızda bir hayli zorlanabilirsiniz. Kamp tecrübesine sahip birisiyle ya da bir grupla yola çıktığınız zaman birçok konuda destek alabilir ve kamp hazırlıklarına daha hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Yanınıza ne almanız gerektiği konular hakkında iyice bilgi sahibi olabilir ve biraz da olsa bilinçli bir şekilde kampa gitme şansına sahip olursunuz.

Hava Durumu ve Ulaşım

Özel araç eşliğinde kamp alanına gidecekseniz gerekli olan tüm araç kontrollerini ve bakımını mutlaka ama mutlaka yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde aniden yolda kalabilir ya da engebeli bir yolda aracınız yolda kalabilir, bu da haliyle kimsenin istemeyeceği bir durum olarak bilinmektedir. Gideceğiniz mesafe kısa mesafe yolculuğu olsa dahi mutlaka bakım, onarım ve kontrollerinizi aksatmamanız gerekir.

Bazı bölgelerin hava şartları bir hayli değişken olabiliyor. Sadece yola çıkmadan birkaç gün önce hava durumun kontrol etmeniz yeterli olmayabilir. Bir hafta öncesinden itibaren günde bir ile iki kez hava durumunu kontrol edip, kendinizi güvence altına almanız sizin için en doğrusu olacaktır. Geleceğiniz toprak yollar yağmurun da etkisiyle iyice yumuşayıp, kayganlaşmaya başlarsa ve sizde uygun bir araca sahip değilseniz; her an yolda mahsur kalabilirsiniz. Kamp alanında barınma ve gıda nasıl sağlanmalı?

Barınma ve Gıda

Kampa giderken yanınızda götürmek istediğiniz yiyecek ve içeceklerin listesini son güne bırakmamanız önerilir, önceden belirlemeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Sadece kamp alanındaki temel ihtiyaçlarınıza yönelir ve kalacağınız yer ile gün sayısına göre hareket ederseniz, gıda konusu için oldukça avantajlı bir duruma ulaşabilirsiniz.

Yaz mevsimi dışında herhangi bir mevsimde kampa gidecek olursanız hava muhtemelen geceleri soğuk olacaktır. Çadırınızın fermuarını açık bırakırsanız içeriye kanatlı böcekler ve sivrisinekler girebilir ve bu da hem uykunuz hem de cildiniz için oldukça büyük bir problem haline gelebilir. Bu sebeple, gece uyurken ya da bir yürüyüşe çıktığınız esnada çadırınızın fermuarını mutlaka kapatmalısınız. Mat ve uyku tulumu götürmezseniz hem gece uyurken üşürsünüz; hem de sırtınız yerdeki taşlardan ya da ağaç köklerinden oldukça ağrıyabilir.

Alışveriş listenizi hazırlarken listeye mutlaka enerji veren tatlı yiyecekler ve içecekler dahil etmelisiniz, kamp alanında yürüyüş ya da dağ yürüyüşü yaparken oldukça ihtiyaç duyabilirsiniz. Fıstıklı ve fındık pekmezli tahıllı barları bu durumda tercih edebilirsiniz. Ayrıca damak tadınıza uygun şekilde bisküvi ya da çikolata gibi yiyeceklere de yönelebilir, yanınıza ve alışveriş listenize dahil edebilirsiniz.

Serin Havalara Karşı Nasıl Önlem Almalı?

Hangi mevsim olursa olsun yaz – kış fark etmez, yanınıza mutlaka ama mutlaka ya bir adet polar ya da hırka almanız tavsiye edilir. Bahar ayları dahi bu tür kalın ve ısı verecek kıyafetlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Kamp alanında akşamları keyifli bir şekilde oturmak ya da arkadaş grubunuzla gece yürüyüşü yapmak için bu tür kıyafetleri ve ayrıntıyı atlamamanız önerilir. Serin havalar dışında, kamp alanında nasıl kıyafetler tercih edilmeli?

Nasıl Kıyafetler Tercih Edilmeli?

Kampa gittiğiniz zaman haliyle kıyafetleriniz bir hayli kirlenebilir. Toprak, kum lekesi; çamur, kirli su gibi lekeler bulaşabilir ya da ateş yakmanız durumunda kıyafetleriniz is kokabilir. Bir ağacın dalına takıldığınız takdirde kıyafetiniz yırtılabilir ya da taşa takılıp yere düşmeniz sonucunda dizleriniz parçalanabilir. Bu sebeplerden dolayı aslında kampa giderken yanınızda ve üstünüzde eski kıyafetlerinizi, kullanmadığınız ve atacağınız kıyafetleri tercih etmeniz hem de kamp için uygun kıyafet seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Ancak kıyafetlerinizi seçerken mevsim ve bölge şartlarına uygun tercihler yapmayı kesinlikle unutmayın ve bunu ihmal etmeyin.

Hangi Ekipmanları Almalı ve Neleri Tercih Etmeli?

Peki, kampa gidecek birisi yanında hangi ekipmanları ve araç – gereçleri götürmeli? Aşağıda listelenmiş olan malzemeleri yanınızda bulundurmanız durumunda hiçbir eksiğiniz olmaması muhtemeldir, kişisel tercihleriniz hariç. Peki, bu ekipmanlar nelerdir?

 • Minimum 50 litrelik ve bel desteği olması şartıyla sırt çantası,
 • Kalacağınız kişi sayısına göre çadır
 • Uyku Tulumu
 • Yastık
 • Matara
 • Termos
 • Çatal – bıçak – kaşık
 • Katlanabilir sandalye
 • Katlanabilir masa
 • El lambası
 • Kafa lambası
 • İp, balta; katlanabilir testere, powerbank, çöp poşeti, çakmak, kibrit, ateş başlatıcı veya magnezyum çubuğu, ilk yardım çantası, mont, yağmurluk, su geçirmez ayakkabı ya da bot, çaydanlık, kamp tenceresi, kırılmaz ya da plastik bardak veya kupa gibi ve diğer kişisel tercih edeceğiniz ekipmanlar.

Keyifli ve bol eğlenceli kamplar dileriz!

Yorumlar

 • Mustafa
  Reply

  Yazı çok faydalı olmuş.kamp ile işim olmaz ama beni bile gaza getirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.