Kahve sevenler için tatil yerleri

Kahve dünya kültüründe bilinen ve en sevilen çekirdeklere sahip bir içecek. Tutkunu olduğunuz kahve sıcak ya da soğuk olarak kullanabileceğiniz, kışın içinizi ısıtan yazın serinleten muhteşem bir içecek. Hal böyle olunca kahveyi yerinde içmek ayrı bir lezzet verir. Dünya genelinde öyle ülkeler var ki; sadece o bölgeye özgü yetişen kahve çekirdeklerini barındırır. Özenle doğal yapısı bozulmadan işlenir ve kahve çeşitlerinin içerisinde gizlenir. Kokusu kendisini açığa çıkarır ve sizi kendisine çekmeyi başarır. Kahve doğal ve kaliteli üretildiğinde farklı sunum çeşitleriyle size eşlik eder.

Türkiye Türk Kahvesi

Türkiye’ye özgü kırk yıl hatırı var denildiğinde akıllara gelen küçük fincanıyla, uzun sohbetlere eşlik edebilen tek içecek denilebilir.

Türk kahvesi;

 • Damla sakızlı Türk kahvesi
 • Orta şekerli Türk kahvesi
 • Sade Türk Kahvesi
 • Şekerli Türk kahvesi

Geleneksel olarak dost sohbeti, kız isteme, misafire ikram olarak kullanılan Türk kahvesi Türkiye’de simge haline gelmiştir. Ayrıca acı kahve sevenlerin mutlaka denemesi gereken mırra; Arap coğrafyasına özgü olup günümüzde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yapılır. Birkaç kez demlenerek yapılan mırra, oldukça acı ve kıvamı koyudur. Bu nedenle 1-2 sefer içim adına bardağı küçük tutulur.

Brezilya, Rio de Janeiro’nun Kahve Şehri

Brezilya kahve üretimi konusunda oldukça başarılı. Dünya genelinde uygun coğrafyasıyla yetiştirdiği kahve çekirdeklerini dünya pazarına sunuyor. Brezilya’da gerçek kahvenin keyfini yaşamanız sizler için lezzetli bir deneyim olacaktır. Kahve tüketicisinin fazla olduğu Brezilya’da bulunan Rio de Janeiro tam kahve aşıkları için tatil tavsiyeleri için uygun bir kahve kenti.

Kahvesi;

 • Koyudur.
 • Siyaha yakın bir renktir.
 • Cafezinho adını verdikleri özel plastik bardakta sunuyor.
 • Sade olarak tüketiliyor.
 • Şurup ya da aroma kullanılmaz.

Geleneksel kahvelerini bazen ücretsiz olarak veriyorlar. Sadece kahvenin soft tadına ulaşacağınız tek yer.

Küba Havana’nın Şeker Kamışı ile Cubanna Kahvesi

Küba’da sade, sert ve kaliteli kahve içmek birbirinden farklı anılarla geri dönmenizi sağlayacaktır. Bir kahve için uzaklara gidilir mi diye düşünmeyin. Kahve bir kültürdür, sözler ifade eder, anlamlar yükler ve bir içimde, bakmışsınız ki gittiğiniz ülkeyi çantanıza koymuş getirmişsiniz. Küba’nın en meşhur kahvesi cubanna kahvesidir.

Şeker kullanılmayan kahvenin tadı, espressonun şekerli haline benziyor. Yanında mutlaka şeker kamışı servis edilir. Kahvenizi şeker kamışının organik tadını damağınızda hissederek içeceksiniz. Havana’nın renkli dekoratif mekanları, geleneksel enerjik müzikleri ile kahvenizi yudumladığınızda o anı unutmayacaksınız.

Kenya Nairobi

Toprak yapısı, yetiştirdiği ağaçlardan elde edilen muhteşem kahve çekirdekleri ile birbirinden farklı kahveleri içmek isteyeceksiniz. Kahvenin en kaliteli hali üretilirken Devlet tarafından denetleniyor ve halka sürekli eğitim veriliyor. Kenya’nın başkenti Nairobi’ye özgü tek bir kahve yok fakat alternatif olarak doğal ve en kaliteli üretimi gerçekleştirdiği kesin.

Guatemala’nın Huehuetenango Kahvesi

Tatil rotanızı Guatemala yönüne çevirmenizin vakti geldi. Özellikle kahve aşıkları için tatil tavsiyeleri yapacak olursak, burası muhakkak denemek isteyeceğiniz özel hazırlanmış kahvelere sahip. Coğrafik yapısı, volkanik dağlar tarafından dönüşen verimli toprağı, meyve tadında, aromatik karışımı ile huehuetenango mutlaka denenmeli.

İtalya Roma’dan Espresso ve Cappuccino

Roma aşıklar şehri ve siz de bir kahve aşığısınız. O halde tek başınıza dahi gittiğinizde içerisinde aşk olan bir kahve içebilirsiniz. Dünya çapında içilen, cafe ve restoranlarda hizmete sunulan espresso ve cappucinoyu bir de yerinde içmeniz gerekir. Roma kahve kültürünün en güzel halini sizlere sunuyor.

Atmosferi, mekanları ve mimarisi ile sizleri büyülerken, kahvenizi yudumlamak ayrı bir haz verecektir. Roma’da kahve gider ayak içilen bir içecektir. Yemekten sonra içilen kahve sonrası mekândan uzaklaşılır. Bir nevi yola devam içeceğidir. Çünkü Roma’da kahve su niyetine içiliyor. Kahveyi ılık içmeyi seven Romalılar, ilave olarak süt kullanırlar. Sunum yapılan bardak boyutları küçük ve tek içimliğe özeldir.

Hanoi Vietnam Kahve Sokağı

Vietnam, öncelikle kahve kültüründe önemli bir ülke. Başkenti olan Hanoi’de bu kültüre özgü olarak Kahve Sokağı bile var. Farklı karışım, aroma, içerik ile başınızı döndürecek bir deneyime hazır mısınız? Kahve kültürüne yeni bir soluk getiren Hanoi’liler; Fransızların kahve kültürüne bambaşka bir boyut getirerek kendilerine adeta bir kahve yaratmışlar. Geleneksel kahve hizmeti veren herkesi Kahve Sokağı’nda görmek mümkün. Kahve içeriklerinin zengin olduğunu söylemiştik. Peki Hanoi kahvesinin içinde neler oluyor?

İçerikleri;

 • Yoğurtlu kahve
 • Yumurta içerikli kremalı kahve
 • Meyveli kahve

Oldukça ilginç değil mi? Kahve dışında bir araya getirdiği lezzetli sunum bu konuya ne denli önem verdiklerini gösteriyor. Dünya’nın birçok yerinden bu ilginç kahveleri denemek için gelen kişiler oldukça fazla. Bu nedenle kahve aşıkları için tatil tavsiyeleri denildiğinde akıllara Hanoi geliyor.

Viyana Avusturya Wiener Melange

Viyana’ya gitmeniz gereken en önemli neden, dünyaca ünlü kahve markası üreticisi olan Julius Meinl tarafından hayranlıkla anlattığı wiener melange kahvesi. Öyle bir kahve ki anlatımı oldukça uyumlu. Julius Meinl doğru söylüyor. Çünkü wiener melange; süt köpüğünün üzerine bir shot espressoyu kondurmak gibi enfes bir kahve.

Seattle ABD Starbucks Şehri

Amerika Birleşik Devletleri halkının kahveye olan düşkünlüğü biliyor. O kadar önem veriyorlar ki dünyaca ünlü kahve markası bu ülkede doğmuştur. Birçok kahveyi bir araya getiren ve dünyadaki hemen hemen her kahvenin bulunduğu bir şehir. ABD vatandaşı için kahve güneş kadar önemli. Bu nedenle sıvı güneş denmesinin sebebi budur.

Addis Ababa Etiyopya

Etiyopya kahvesiyle ünlü bir ülke, bununla birlikte 1 asırlık üretim geçmişine sahip. Muhteşem çiçek aromaları, meyve aromaları ve farklı sunumuyla mutlaka deneyimlenmesi gereken bir yer. Kendine özgü addis ababa kahvesini içerken kahveye dair tüm bildiklerinizi unutacaksınız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

İşletme ve Kullanıcı Girişi

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.