Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya!

Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya!
Kapadokya gezilecek yerler, kapadokya

Kapadokya, Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan bireylerin en sık tercih ettiği lokasyonlar arasında yer almaktadır. Kapadokya’nın kendine has doğal güzelliğine yakından bakmak için ve bu eşsiz güzelliği çıplak gözle görmek için yapmanız gereken tek şey ideal bir Kapadokya gezisine adım atmak olacak! Birbirinden özel mekânları bünyesinde barındıran Kapadokya, sevdiklerinizle mutlaka keşfe çıkmanız gereken yerler arasında ilgi çekiyor.

Kapadokya Hakkında

Kapadokya, Persler tarafından ‘Güzel Atlar Ülkesi’ şeklinde tanımlanmış özel bir yerdir. Kappa Tuchia isminin zamanla Kapadokya’ya dönüştüğü bilinse de güzelliklerin asırlar boyunca hiç değişmediği bir gerçek! Eşsiz vadiler, kayaç yapıları ve açık hava müzesi ile ilgi çeken Kapadokya’da zaman geçirmek oldukça özel olacak.
Göreme, Ürgüp, Avanos ve Uçhisar gibi bölgeleri bulunan Kapadokya’nın çok geniş bir alan üzerine yayıldığını bilmelisiniz. Bu bölge Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri şehirlerine yayılan çok büyük ve etkileyici bir yerdir. Bölgenin bu denli büyük olması gezilecek ve görülecek yerler konusunda da çok kapsamlı seçenekler sunar.

Kapadokya Tanıtım Videosu

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya, Orta Anadolu’nun en güzel ve en etkileyici bölgeleri arasında yer almaktadır. Eşsiz doğal bir görünüme sahip olan Kapadokya, tarihi bakımdan oldukça özeldir. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve MÖ 12. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahip Kapadokya’da pek çok medeniyetin hüküm sürdüğünü ifade etmek mümkün. Değişen çağlar ve medeniyetler olsa da Kapadokya’da gezilecek yerler hep aynı güzellikte olmuştur. Siz da bu harika bölgeye doğru yola çıkmak istediğinizde Kapadokya gezilecek yerler arasında aşağıdaki alternatifleri değerlendirin!

Okuma Önerisi:  Yeşilyurt Köyü, Adatepe Köyü

Üç Güzeller

Kapadokya’nın pek çok noktasında peri bacalarını görmeniz mümkün olsa da Üç Güzeller bunlar arasında en etkileyici olanları. Efsaneye göre bir anne baba ve çocuklarının taşlaşması hikayesini anlatan Üç Güzeller yılda milyonlarca insanın tercih ettiği bir nokta. Bu bölgeyi özel kılansa Kapadokya ile alakalı bütün tanıtımlarda yer alması. Üç Güzeller, Kapadokya’nın simgelerinden biri olurken sizin de mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında!

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya dendiği zaman akla ilk olarak Göreme Açık Hava Müzesi gelir. Bölgenin turistik anlamda en özel noktalarından bir tanesi olan Göreme Açık Hava Müzesi, içerisinde birbirinden güzel detayları barındırır. Özellikle de baskıdan kaçan Hristiyanların yaşadığı dönemde bu bölge kilise ve mabetler konusunda oldukça özeldir. Yılanlı Kilise, Aziz Basil Kilisesi, Pantokrator Kilisesi ve daha pek çok mabedi içinde barındıran Göreme Açık Hava Müzesi doğal güzelliklere de sahiptir. Bu nedenle Kapadokya’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Göreme Açık Hava Müzesi’dir.

Derinkuyu Yer Altı Şehri

Kapadokya’nın en gizemli bölgesi şüphesiz ki Derinkuyu Yer Altı Şehri’dir. MÖ 3000 yıllarında Proto Hitit döneminde yerleşim birimi olarak kullanılan Kapadokya’da yerli halkın istilalardan korunmak amacıyla yeraltı şehirlerini inşa ettiği bilinmektedir. İlk Hristiyanların da baskı ve zulümden kurtulmak adına tercih ettiği bölgenin en etkileyici yanı yerin metrelerce altında yaşam alanlarının inşa edilmesidir.
1963 yılında tesadüfen keşfedilen Derinkuyu Yeraltı Şehri o tarihten sonra bölgenin en etkileyici alanlarından bir tanesi olmayı başarmıştır. Turistlerin adeta akın ettiği bu şehirde zaman zaman ilerlemekte zorlanacak bazen de kendinizi geniş alanlarda bulabileceksiniz.

Asmalı Konak

Türk televizyon tarihinin unutulmaz yapıtlarından bir tanesi olan Asmalı Konak’ın Kapadokya’da çekildiğini biliyor muydunuz? Ürgüp bölgesinde yer alan bu konak özellikle Türkler tarafından çok ziyaret edilen yerlerdendir. Asmalı Konak dizisini izlememiş olanların dahi görmeyi arzuladığı konağın bölgenin kültürel zenginliklerini yansıtmada çok özel olduğunu ifade edebiliriz.

Okuma Önerisi:  Balayı İçin 5 Romantik Yer

Güvercinlik Vadisi

Kapadokya’nın en özel bölgelerinden bir tanesi olan Güvercinlik Vadisi adını 9. yüzyıl ile birlikte burada yetiştirilen güvercinlerden almaktadır. Görsel anlamda oldukça etkileyici olan Güvercinlik Vadisi içinde uzun yürüyüşler yapabileceğiniz bir yer aynı zamanda. Güvercin gübresinin bölgeye verim getireceği düşüncesiyle artan güvercin yetiştiriciliği bugün çok fazla olmasa da bölgenin adı eski dönemlerden bu yana Güvercinlik Vadisi olarak biliniyor. Yıl boyunca milyonlarca insanın tercih ettiği bu bölgeyi siz de gezerek kusursuz bir deneyim yaşama şansına erişebileceksiniz.

Kapadokya’nın eşsiz manzarasında birbirinden güzel fotoğraflar çekilmek istiyorsanız Güvercinlik Vadisi tam size göre. O Ağacın Altı olarak bilinen nazarlıklar ile donatılan ağaç, Güvercinlik Vadisi’nin en önemli turistik yeridir.

Ihlara Vadisi

Kapadokya’da bulunmak ama Ihlara Vadisi’ni görmemek olur mu? Kapadokya ile bütünleşen Ihlara Vadisi, Kapadokya’nın en göz kamaştırıcı ve ilgi geçici yerlerinden bir tanesidir. Aksaray sınırları içerisinde yer alan ve Kapadokya bölgesine biraz uzak olan Ihlara Vadisi, doğal güzellikleri sayesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Melendiz Nehri kıyısında yer alan bu harika vadide siz de eşsiz zaman geçirmeyi başarabileceksiniz.

Balon Turu

Kapadokya, dendiği zaman akla ilk gelen aktivitelerden bir tanesi balon turudur. Çünkü balon turu hem bölgenin güzellikleri ile alakalı özel detaylar sunar hem de kusursuz güzelliklerle buluşmanızı sağlar. O halde siz de bu eşsiz coğrafyada Balon Turu yaparak gezilecek yerler eğlencesini zirveye taşıyabilirsiniz. Kapadokya’nın bütün güzelliklerini ayaklarınızın altına alacağınız balon turuna katılın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

İşletme ve Kullanıcı Girişi

Kayıt ol

Üyeliğinizi istediğiniz zaman silebilirsiniz.

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.