Marmaris Sedir Adasına nasıl gidilir

Sedir Adası (Kedrai) çoğu ayakta kalmış arkeolojik kalıntılarla bütünleşmiş zengin doğal dokusuyla yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Marmaris çıkışlı Kleopatra plajı Sedir Adası turumuzdan bahsettiğimiz yazımı okumaya başlayın.

Sedir Adası ( Kleopatra Plajı ) Nerede?

Bilinenin aksine Sedir Adası Marmaris’e değil Ula‘ya bağlı olup, Gökova körfezinin doğusunda yer almaktadır.

Sedir Adası’na Nasıl Gidilir?

Akyaka veya Marmaris Çamlı köyünden teknelerle ulaşabilirsiniz.

Biz de bir pazar günü Sedir Adası turu yapmaya karar verdik. Marmaris‘te Sedir Adası tekne turu yapan yerel acentadan turu aldık. Transfer hizmeti vardı fakat biz arabayla gitmeyi tercih ettik. Marmaris’ten Çamlı’ya (Marmaris merkezden) yaklaşık 15-20 dk. Çamlı İskele‘nin olduğu alana varıp arabayı park ettikten sonra teknemize geçtik. Çamlı İskele’nin sol tarafından devam ettiğinizde İncekum’a ulaşabiliyorsunuz.

  • Tura katılmadan adaya gitmek için iskelenin başındaki Danışma alanından bilet alabiliyorsunuz.

Tekne yolculuğu başladıktan yaklaşık 20 dk sonra Sedir Adası’na ulaştık.

Marmaris Sedir Adası’na Giriş Ücreti Ne Kadar

250 TL Müzekart geçerli değil.

Giriş yapıp tahta yoldan ilerledikten sonra, Kleopatra Plajı bizi karşılıyor. Görüntü muhteşem. Korunan alana girmek yasak. Şezlonglar mevcut fakat yer bulamayanlar gölgelere havlularını serdikten sonra yüzmeye gidiyorlar. Burada 2 saat vaktimiz olduğundan, biraz yüzüp adayı keşfe çıktık.

Tarihi Yerleri

Sedir Adası (Kedrai), Türk döneminde “Şehiroğlu” diye adlandırılmış, günümüzde “Sedir” olarak isimlendirilse de, Adada Sedir ağacı olmadığı, tanıtım panolarında belirtilmişti. Agora, Antik tiyatro, Apollo kutsal alanı bulunmaktadır. Bugün hem anakarada hem de adalarda izlenen ayakta kalmış kalıntıların büyük çoğunluğu Bizans Döneminden olduğu yazılmakta.

Okuma Önerisi:  Marmaris İçmeler: Huzurlu Tatil

İmkanlar Neler?

Yiyecek içecek imkanı var, WC, kabinler mevcut. Dilerseniz yiyecek içecek ihtiyacınızı büfeden sağlayabiliyorsunuz. Biz yanımızda getirmiştik.

Tekne Turunda Hangi Koylara Gittik

Sedir Adası’ndaki 2 saatimiz dolduktan sonra, teknemize geçip, öğle yemeğini alacağımız Zeytinli Koyu‘nda demirledik. Ardından İncekum‘da 45dk kadar yüzme molası verildi. Deniz harikaydı, kumlarla kaplı bir yer. Bir sonraki yüzme molası denizin berraklığı ve denizin harika mavi rengiyle Lacivert Koyu‘na geldik yarım saat yüzme molasından sonra, üzerinde tavşanların ve keçilerin gezindiği Tavşan Adası‘nda yüzme molası verildi. Burada sualtı mağarası da varmış, başka teknelerin altında kaldığı için orayı göremedik. Çamlı İskelesi’ne dönüp aracımıza binerek turumuzu eğlenceli bir gün geçirmenin mutluluğuyla sonlandırmış olduk.

Görseller: zeythephotographer
Yazı: konakliyocom

Yorumlar

  • Avşa Adası
    Reply

    Merhaba Tavşan koyunu bende çok severim. Yazınız çok güzel olmuş tebrik ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.