Labranda Antik Kenti - Milas

Milas, Ege Bölgesi’nin batısında bulunan Muğla’nın ilçelerinden bir tanesidir. Bir sahil ilçesi olan Milas, Muğla’nın ikinci büyük ilçesidir. İlçe, Muğla merkezine 64 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Sodra Dağı’nın etekleri ve dağın tepelerine kurulmuş olup zaman içerisinde ovalara kadar büyümüş ve yayılmıştır. Uzun bir kıyı şeridi bulunan ilçe, Mandalya körfezi, Bodrum, Gökova Körfezi ve Bafa Gölü çevrelenmiş bir yapıdadır.
Türkiye’nin hemen her yerinden kolay bir şekilde ulaşım imkanı bulunan Milas, İstanbul’a 650 km, Ankara’ya 680 km ve İzmir’e ise 190 km uzaklıkta yer almaktadır. Muğla’nın şirin ve sakin bir ilçesi olan Milas; tarihi dokusu, doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir.


Milas nasıl bir yer? Videosunu izleyin.

Milas’da Gezilecek Yerler

Yeşil ve mavinin eşsiz buluşmasının sergilendiği bu güzel ilçede Akdeniz İklimi hakimdir. Bu noktada Milas’ın ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında tercih edilebilecek bir ilçe olduğundan bahsedebiliriz. İlkbaharın ortalarından sonra yaz ayları boyunca ve sonbaharına ortalarına kadar Milas’ta tatil yapmak için en ideal zamanlardır.

İasos Antik Kenti

İasos Antik Kenti, Milas merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Kıyıkışlacık köyünde yer almaktadır. Antik kent ile ilgili mevcut bilgiler göz önüne alındığında kentin tarihinin milattan önce 3000’li yıllara dayandığını ifade etmek gerekir. Antik kentin içerisinde birbirinden farklı dönemlerden izler bulunan eserler yer almaktadır. Zeus Megistos Tapınağı büyük oranda sağlam kalmayı başarabilen bir antik tiyatrodur. Bunun yanı sıra antik kentin içerisinde farklı yazıtlar, adak yapısı, kale, surlar ve agora yer almaktadır.

Firuz Bey Camii

Firuz Bey Camii, Milas’ın merkezinde bulunmaktadır. Tarihi bir cami olan Firuz Bey Camii, 1394 yılına dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. Menteşoğluları döneminde inşa ettirilmiş olan bu caminin üst bölümü kurşunlar ile kaplanmıştır. Dış cephesinde mavi damarlı son derece eşsiz bir mermer bulunmaktadır. Bu nedenle Kurşun Camii olarak da ifade edilen bu cami, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bulunmaktadır.

Okuma Önerisi:  Datça'da Görülecek Yerler

Milas Müzesi

Milas müzesi, 1983 yılından başlayarak açılışının gerçekleşmiş olduğu 1987 yılına kadar tüm eserlerin bulunduğu son derece özel ve önemli bir müzedir. 4 yıllık süreç içerisinde Milas ilçe merkezinden Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde ki eserlere kadar birçok eser bu müzede sergilenmektedir. Açılıştan sonra ilçe sınırlarında yer alan bazı eserler sergilenmek üzere müzeye getirilmiştir. Bu doğrultuda müzenin bölgeye gelen turistler tarafından yoğun bir ilgi gördüğünden bahsedebiliriz. Tadilat nedeni ile belirli bir süre boyunca misafirlerini ağırlayamamış olan müze günümüzde ise ziyaretçi kabul ediyor.

Bafa Gölü

Aydın ve Muğla’nın sınırları içerisinde yer alan Bafa Gölü, antik dönemlerde oluşmuş olan bir göldür. Ege Denizi Körfezi’nin bulunduğu bölgeye zaman içerisinde Büyük menderes Nehri’nde alüvyonların birikmesi ile bu göl, denizden ayrılmıştır. Gölde 5 adet adacık yer alır. Bu adalarda ise çeşitli kilise ve manastırlar bulunmaktadır. Bölgedeki en eski manastır Yediler Manastırı olarak bilinmektedir. Hayvan ve bitki çeşitliliği açısından da son derece zengin olan Bafa Gölü’nün içerisinde levrek, yılan, kefal gibi balıklar bulunmaktadır.

Herakleia Antik Kenti

Milas’a yaklaşık 39 km uzaklıkta bulunan ve Bafa Gölü’nün kıyısında yer alan Heracleia Antik Kenti, mitolojik bir kahraman olan Herakles’ten gelmektedir. Milattan önce 1.yüzyıla kadar bir kıyı kenti olan antik kent, denizi ulaşımının kesilmesi ile birlikte farklılaşmıştır. Tarihi dokusu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Herakleia Antik Kenti, Hristiyan keşişlerin saklanma alanı olarak kullandığı bir yerdir. Surlar ile korunan antik kent, Helenistik dönemin izlerini taşımaktadır.

Çöllüoğlu Hanı

Hisarbaşı mahallesinde yer alan Çöllüoğlu Hanı, 1719’da Abdullah Efendi Oğlu Hacı Abdülaziz Ağa’nın emri ile yapılmıştır. İdari, dini ve ticari olarak pek çok rol üstlenmiş olan han, günümüzde ticarethane olarak kullanılmaktadır. Tarihi bir yapı olan han, güzelliği ile de görenleri büyülemektedir. 18.yüzyılın Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan han, kemerli bir yapıya sahiptir. Taş zeminli bir avlu ve dikdörtgen bir yapısı bulunan hanın alt katında hayvanların bağlandığı ahırlar bulunur. Üst kattaki odaların ise misafirhane olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Okuma Önerisi:  Dalyan'ın En Popüler 5 Yeri

Zeytinlikuyu Plajı

Zeytinlikuyu Plajı, Milas ilçe merkezine yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kıyıkışlacık mevkiinde yer alan denizi ve doğası ile harika bir plaj olarak Zeytinlikuyu Plajı’na ulaşım biraz zahmetlidir. Milas’ta en fazla ziyaret edilen plajlar arasında yer alan Zeytinlikuyu Plajı, yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir. Plajın kum yapısı genel olarak çocuklar içinde son derece uygundur. Sakin, temiz ve güvenilir bir tatil için Zeytinlikuyu Plajı’nı tercih edebilirsiniz.

Gümüşkesen Mezar Anıtı

Gümüşkesen Mezar Anıtı, milattan önce 2.yüzyılda yapılan bir anıttır. Yüksekliği 8.5 metre kadar olan anıt, Antik Roma nekropolünün en gösterişli yerinde bulunuyor. Anıt mezara ait herhangi bir kitabe bulunmuyor. Bu nedenle hangi medeniyet dönemine ait olduğu ile ilgili pek bilgi yoktur.

Beçin Kalesi

Ören-Milas yolunun 5.kilometresinde bulunan Beçin Kalesi, bir kaya üzerinde oturtulmuştur. Bizans dönemine ait olduğu bilinen kale, farklı medeniyetler döneminde de varlığını sürdürmüştür. Kalenin bulunduğu bölgenin 14.yüzyılda Menteşoğulları’na başkentlik yaptığı bilinmektedir. Beçin şehri ve kalesinin bugün UNESCO Dünya mirası Listesi’nde yer aldığını ifade edebiliriz.

Hacı Aliağa Konağı

Etnografik motifleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Hacı Aliağa Konağı, iki katlı geleneksel bir Milas evi örneğidir. Konağın alt katında hayvanlar için ahır bulunurken üst katları ise günlük yaşam için dizayn edilmiştir.

Milas Evleri

Milas kent gezisinin olmazsa olmazı 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın ilk yıllarında yapılan ve büyük bölümü restore edilerek kullanılmaya devam eden Milas evleri ziyaretidir. İki katlı avlulu evlere giriş avludandır. Evlerin ahşap destekli çıkmaları sokağa taşar. Zemin katlar genellikle depo ve kiler olarak kullanılır. Mutfak, tuvalet, ahır avlunun bir köşesindedir. Avludan üst kata ahşap ya da mermer merdivenle çıkılır.

Labranda Antik Kenti

Muğla-Milas’ın 14 kilometre kuzeyinde bulunan Labranda Antik Kenti, bölgenin eski yerleşim alanlarından biridir. Zeus Labrandos’un kutsal alanı olan kent, M.Ö. 6. yüzyılda kurulmuştur. Bu kutsal alan Pers Valisi Mousolos tarafından Zeus’a adanmıştır. Tapınağın en önemli devri İ.Ö. 4. yüzyıldır.

Milas Ören

Ören Gökova Körfezi sahilinde yer alan ve günümüzde Muğla’nın Milas ilçesine bağlı bir mahalledir. 1990’lı yıllardan önce sadece tarım ve balıkçılığa dayalı olan belde ekonomisi turizmin gelişmesiyle otel, restoran işletmeciliği halkın gelir kaynaklarından biri olmuştur.

Milas’a Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma kullanmak isterseniz, şehirler arası otobüs firmalarının seferleri ve Bodrum-Milas Havaalanı’nı kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

İşletme ve Kullanıcı Girişi

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.