Lezzetli yemek nerede yenir

İnsanı dinlendiren ve heyecanlandıran aktiviteler arasında yer alan tatiller damak lezzetine hitap edecek şekilde gerçekleştiğinde bambaşka bir anlam kazanacaktır. Bu bakımdan gurmeler için tatil tavsiyeleri standart tatilden öte bir hal alacaktır. Gurme tatil sevenler için oluşan tavsiyelerde hem göz zevkinize hem de damak zevkinize hitap edecek pek çok tavsiyeyi bir arada bulmak mümkün olacaktır.

Tantuni Vatanı Mersin

Ülkemizin her bir köşesi doğal güzellikleri ile insanı kendine hayran bırakacak yerler arasında yer alabilir. Mersin sadece doğal güzellikleri ile değil değişik kültürlerin mutfağı ile de özel bir tatilin merkezi olabilecek şehirlerden birisidir. Et ve salatanın en lezzetli halini sunan tantuni için şehri ziyaret etmek sürpriz lezzetler ile tanışmanızı da sağlayacaktır. Şehirde deniz rüzgarı ile tadılacak enfes bir lezzet olan tantuni yanında kerebiç ve cezerye ile tatlı şöleni de yaşamak mümkün olacaktır. İlk etapta ağır gelebilen kerebiç lezzeti birkaç tadımdan sonra sizi bu tadın müdavimi haline getirecektir. Ayrıca Silifke Narlıkuyu bölgesinde doğa manzarası ile leziz balıklar rüya gibi bir tatili ayaklarınıza getirecektir.

Ciğerin Enfes Hali Edirne

Büyük bir imparatorluğun başkentinde ciğerin en lezzetli halini tatmak isteyenler için Edirne gezisi olmazsa olmazlar arasında yer alır. Tava ciğeri olarak bilinen bu nefis lezzet için uzunca bir kuyrukta beklemeyi göze almak gerekir. yaprak şekli verilmiş ciğerlerin çıtır hali size verdiğiniz kararın ne kadar doğru olduğunu gösterecektir. Edirne gezisi sırasında içilecek soğuk şerbetlerde gurmelik yanında tarihi kültür birikimi de sağlayacak cinsten tatlar olacaktır.

Tatlıların Efendisi Künefe Hatay

Kültürel anlamda olduğu kadar gurmeler için tatil tavsiyeleri anlamında da önemli bir yeri olan Hatay künefe gibi bir lezzeti ile adını duyurmayı başarmıştır. Fakat şehirde sadece künefeden bahsetmek diğer yemek ve tatlılara ihanet olacaktır. Tepsi kebabı, kağıt kebabı gibi gurmeler için özel bir yeri olan lezzetler için Hatay tatili mutlaka listenize eklenmelidir.

Özellikle künefe gibi bir lezzeti yerinde tatmak isteyenler için bu tatilin özel bir anlamı olacaktır. Sadece ülkemizde değil dünyada da meşhur olan bu lezzetin özel peyniri ve kadayıfının en taze hali elbette şehirde bulunmaktadır. Tabi böyle bir durumda künefenin en lezzetli halinin tadılacağı tek yer de Hatay olacaktır.

Türk Mutfağının En Özel Lezzetleri Gaziantep

Güneydoğu Anadolu bölgesinin yemekleri sadece ülkemizde değil dünya mutfakları arasında da özel bir yere sahiptir et yemekleri ve kebap yemekleri ile bu mutfaklar lezzetli olduğu kadar gösterişli bir hal de almaktadır. Baş döndürücü lezzetler arasında yer alan Güneydoğu mutfağının en güzel örnekleri ise hiç şüphesiz Gaziantep’te bulunabilir. Bölgenin en özel gastronomik tatil rotası olan Antep, sadece et yemekleri ile değil tatlıları ile de efsane bir şehir halini almaktadır. Şehirde tadılacak özel lezzetler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Beyran çorbası
 • Yuvalama
 • Soğan kebabı
 • Dolama

Şöbiyetten burma kadayıfa kadar geniş bir tatlı yelpazesi de bulunan şehirden söz ederken baklavayı es geçmek elbette mümkün olmayacaktır.

Huzurlu Ve Lezzetli Bir Tatil İçin İzmir

Ege huzuru ve dinginliği ile ön plana çıkan tatil bölgeleri arasında yer almaktadır. Fakat bu bölgede yer alan lezzetler burada yapılacak tatili daha çekici hale getirmektedir. Özellikle İzmir’e has olan lezzetler ile yapılacak tatiller insanın aklını başından alacak cinsten olarak görülebilir. Gurmeler için tatil tavsiyeleri arasında yer alan şehrin yemekleri arasında zeytinyağlılar ilk sırayı alır. Özellikle yılın belirli dönemlerinde düzenlenen festivaller ile bölgenin tüm lezzetleri tadılabilir. Patlıcan yemekleri, keşkekler ve daha pek çok yemek ile bu festivallerde karşılaşmak mümkün olacaktır. Ayrıca bağ bozumu gibi bir dönemde yapılacak tatil ile yeni tatları denemek de mümkün olabilir.

Adana Kebap Adana

Adana kebabı ülkenin dört bir yanında yapılan son derece lezzetli ve esaslı yemekler arasında yer almaktadır. Fakat Adana kebabını birbirinden lezzetli meze ve salatalar ile yemek isteyenler için bir hafta sonu tatili yetecektir. Soğan piyazı, şalgam ve kebabın enfes uyumu için bile Adana tatili planlanabilir. Kebap üzerine yenecek olan karsambaç ile sıcak dönemlerde tatlı ihtiyacı yanında serinlemeyi de sağlayacaktır. Adana kebabı yanında şehirde

 • Şırdan dolması
 • Adana usulü içli köfte
 • Kamhi çorbası
 • Ciğer

Gibi lezzetlerde tercih edilebilir. Şehirde yenecek olan ciğerin ve diğer yemeklerin özel lezzetleri baharatlarından da kaynaklanmaktadır.

Cağ Kebabı İle Erzurum Gezisi

Erzurum ve çevresinde gerçekleştirilecek olan gezide elbette cağ kebabı başrol oyuncusu olacaktır. Cağ kebabının o eşsiz tadı eşliğinde gerçekleşecek olan gezide farklı lezzetler ile tanışmak da mümkün olacaktır. Oğlak ya da kuzu etinden yapılan cağ kebabı için yörede yetişen hayvanların tercih edilmesi bu tadın başka hiçbir yerde tadılamamasına neden olacaktır. Bu bakımdan şehir gezisini yaparken yöreye ait lezzetlerin özenle tadılması başka bir yerde deneyemeyeceğiniz lezzetlerin oluşmasını da sağlayacaktır.

Çiğ Köftenin Doğal Hali Şanlıurfa

Çiğ köftenin ana malzemenin et olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan gerçek çiğ köfteyi tatmak elbette ülkenin pek çok şehrinde mümkün olmayacaktır. Gerçek bir çiğköfte yemek isteyenler ise Şanlıurfa gezisi ile isteklerine ulaşabilir. Çiğköfte yapılış ve yenme biçimi bakımından

 • Adıyaman
 • Şanlıurfa
 • Gaziantep
 • Mardin

gibi şehirlerde farklılık göstermektedir. Bu şehirlerden en doğal çiğköfte yenilecek olanlardan biri ise Şanlıurfa’dır. Gastronomik anlamda özel bir tatil yapmak isteyenler için şehirde çiğköfte dışında pek çok lezzet de yer almaktadır. Lavaş ve marul ile servis edilen çiğköfteyi ayrıca şehirde sıra gecelerinde tatmak ayrı bir deneyim tatmayı sağlayacaktır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.