Pamukkale gezilecek yerler

Pamukkale denildiğinde beyaz travertenleri akla gelen ilçe, gezilip görülmeye değer turistik yerlerden.

Denizli’nin ilçesi olan Pamukkale, tarihi ve turistik yerleri ile ilgi çekici yerlerdendir. Her yıl yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Antik Çağ’dan itibaren pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Pamukkale travertenlerinin hemen yanında tüm görkemiyle ayakta duran Pamukkale Hierapolis Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi’nde yer alıyor.

Hierapolis bir termal sağlık merkezi gibi görev yapmış ve şifalı olduğuna inanılan kaynakları binlerce yıl boyunca Anadolu’nun farklı yerlerinden gelip sağlık ve güzellik arayan kişiler tarafından ziyaret edilmiştir. Günümüzde de güzellik ve sağlık arayışı içinde termal havuzları ziyaret edilmeye devam ediyor.

Pamukkale’de dilerseniz, yamaç paraşütü ve balon turu da yapabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri, Hierapolis belgesel videosu

Pamukkale’de Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri

Bölgede bulunan doğal termal su kaynağının etkisiyle meydana gelen çökme sonucu oluştuğu bilinen travertenlerin, 17 farklı termal su kaynağından beslenmektedir. Sağlık konusunda da etkisi olan bu doğal oluşumun yaklaşık 2300 yıldır şifa dağıttığı düşünülmektedir. Pamukkale yerli yabancı turistler tarafından her sene ilgiyle ziyaret edilen yerlerdendir.

Hierapolis Antik Kenti

Geç Helenistik ve Erken Hristiyanlık Dönemi’nde aktif olarak kullanılmıştır. Hierapolis Antik Kentinin Bergama Kralı II. Eumenes tarafından kurulduğu bilinmektedir. Şehrin adı, Bergama’nın kurucu kralının eşi Hiera’dan esinlenerek konulduğu tahmin edilir. Tarihi alanları gezmeyi sevenlerin ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.

Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi:

Hierapolis kalıntılarındaki hamam müzeye çevrilerek, antik kentte yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarılan eserler, 3 salondan oluşan bu müze içerisinde sergilenmektedir.

Antik Kleopatra Havuzu

Antik Kleopatra Havuzu, travertenlerin yukarı kısmında, Hierapolis Antik Kenti sınırları içerisinde yer almaktadır. Havuz, Pamukkale’nin turizm merkezlerinden birisidir. Havuzun zemininde yıkılmış olan agoranın sütunları üzerinde yüzme deneyimi yaşayın.

Okuma Önerisi:  Selçuk'ta Gezilecek Yerler

Giriş Ücretli mi?

Pamukkale travertenleri, Hierapolis ören yeri ve müzesi Müze kart ile gezilebiliyor.

Nasıl Gidilir?

Pamukkale, Denizli şehir merkezinin kuzey yönünde 18 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Denizli otogardan Pamukkale Örenyerine giden minibüslerle ulaşım mümküdür. Havayolu ile ulaşmak isterseniz Denizli Çardak Havalimanı‘nı kullanabilirsiniz.

Pamukkale’yi Online Gezin

Hierapolis, travertenler, antik havuz, St.Phippus kilisesi, tiyatro, Apollon tapınağını sanal müze sitesinden online gezebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.