Efes Antik Kenti

Selçuk, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin kuzeyinde Menderes ve Torbalı, kuzeydoğusunda Tire ilçesi, güneyinde Aydın ilinin Kuşadası ve Söke ilçeleri, doğusunda Aydın ilinin Germencik ilçesi, batısında Ege Denizi bulunmaktadır. Bahar aylarında yemyeşil olan bu şirin kent, kültürel anlamda da gezilecek yerlerden.

Selçuk’a daha önce kış aylarında gittiğimizde hava yağmurluydu. Bu sefer bahar aylarında gitmeyi tercih ettik. Doğanın da uyanmasıyla yemyeşil çevre bizi karşıladı. Giriş yaptıktan sonra tabelaları takip ederek tarihi kültürel gezimize başladık.

Nasıl Gidilir?

İzban ile Selçuk’a gitmek için, Tepeköy istasyonunda aktarma yaparak Selçuk istasyonuna gidiyorsunuz. Araç ile İzmir Selçuk arası yaklaşık 1 saat sürmektedir. En yakın havaalanı Adnan Menderes Havalimanıdır.

İzban ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Nereye Gidilir?

Eğer müzekartınız yoksa mobil uygulama ile müzekart alabilir, dilerseniz gişelerden de satın alabilirsiniz. Biz müzekartımızı mobil uygulama ile almıştık, girişte QRkod oluşturup turnikeye okutup geçtik.

Ayasuluk Kalesi

Ayasuluk Kalesi ziyaretçiler için açıktır ve tarihi dokusunu koruyan kalıntılarını görmek çevresindeki muhteşem manzaraların keyfini çıkarmak için popüler bir turistik noktadır. Kaleye çıkarak, Selçuk’un tarihi ve doğal güzelliklerini aynı anda keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca kaleye çıktığınızda, Efes Antik Kenti’nin kalıntılarını da uzaktan görmek mümkündür. Bu nedenle, Ayasuluk Kalesi, Selçuk bölgesini ziyaret edenler için önemli bir turistik cazibe merkezidir.

Efes Müzesi

Selçuk’a girdiğinizde tabelaları görebilirsiniz. Otoparkı mevcut, müzekart ile gezebilirsiniz. Efes müzesini buradan online olarak gezebilirsiniz.

Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı aynı zamanda Diana Tapınağı olarak da bilinir. Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiş tapınak Efes’te Milattan önce 550 yıllarında tamamlanmıştır. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmıştır.

Okuma Önerisi:  İnciraltı Kent Ormanı

Efes Antik Kenti

Eğer sıcak bir günde gezecekseniz, erken saatlerde gezmekte fayda var. Efes antik kentini buradan online olarak gezebilirsiniz.

7 Uyurlar Mağarası

Efes Antik şehrinin yakınlarında, Panayır Dağı eteklerinde bulunan Yedi Uyuyanlar Mağarası’na Vedius Gymnasium’unun yanından doğuya doğru dönen asfalt yoldan giderek ulaşılabilir. Burası, hem İslam dininde, Hem Hristiyanlıkta söz edilen Yedi Uyuyanlar –ya da Yedi Uyurlar- hikâyesindeki yedi gencin uyuduğu mağara olarak bilinir.

Meryem Ana Evi

Efes antik kentin üst kapısının yanından geçilerek çıkılan Meryem Ana ören yerinde, küçük bir Bizans kilisesi bulunmaktadır. Burada İsa’nın annesi Meryem’in yaşadığına ve öldüğüne inanılır.

Şirince

Özgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet’in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince şeklinde resmîleştirilmiştir.

Yorumlar

  • Derya
    Reply

    İzmir ve çevresinde yaşayanlar için günübirlik yada haftasonu gitmeye değecek güzel bir yer. Geçen hafta ailecek gezme imkanımız oldu. 🤩

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.