Ara tatiller ve sömestr tarihleri

Okul ara tatil dönemlerini değerlendirmek, sömestr tatilini eğlenceli bir şekilde geçirmek isteyenler için hazırladığımız ara tatilde gezilecek yerler konulu tatil fikirlerinden kendiniz için en iyi olanı seçebilirsiniz.

2023-2024 eğitim-öğretim yılı 11 Eylül 2023 tarihinde başlayacak. Ara tatil ve yarı yıl tatili (15 tatil) tarihleri ise bu şekilde;

2023-2024 dönemi Ara Tatilleri

1. Dönem Kasım Ara Tatili

13 Kasım 2023 Pazartesi – 17 Kasım 2023 Cuma

Yarıyıl Tatili (15 Tatil)

22 Ocak 2024 Pazartesi – 02 Şubat 2024 Cuma

2. Dönem Nisan Ara Tatili

8 Nisan 2024 Pazartesi – 12 Nisan 2024 Cuma

Yaz tatili:

14 Haziran 2024de.

Bu doğrultuda hem öğrenciler hem de öğretmenler sömestr tatilinde mükemmel bir plan yaparak eşsiz bir deneyim elde edebilirler. Şimdi gelin, sömestr tatili önerilerini hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kültür Tatili

Kültür tatili en az deniz tatili kadar yoğun bir şekilde talep gören bir tatil türüdür. Marmara’nın çeşitli şehirleri, Ege Bölgesi’nde ki tarihi güzellikler sömestr döneminde bir tatil planı yaparak görülmeye değer yerlerdir. Bunun yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ki tarihi mirası yakından görmeye gitmediyseniz bu kış sizin için bir fırsat olabilir. İnsanlardan uzak ve kafa dinleyeceğiniz bir kültür tatili planlayarak mükemmel anılar oluşturabilirsiniz.

Kültür tatilini dilerseniz tatil turlarına katılarak dilerseniz de tek başınıza yapabilirsiniz. Kendi aracınızla ve sevdiklerinizle Türkiye’nin kültürel miraslarını yakından keşfetmek için yola çıkın ve bu mükemmel güzelliklerin tadını çıkartmaya başlayın.

Okuma Önerisi:  Karadeniz'in Güzellikleri

Müze & Ören Yerleri

Bulunduğunuz şehirde veya çevre yerlerde bulunan müze ve ören yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Çocuklar için öğretici ve keyifli bir etkinlik olabileceğini düşünüyoruz. Müzekart ile girilen yerlerde, giriş ücreti 18 yaş altı öğrenciler için ücretsiz.

Doğa Tatili

Ülkemiz kültürel ve tarihi güzellikleri ile olduğu kadar doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Örneğin, Karadeniz bölgesinde ki mükemmel yeşillik adeta bir doğa harikasıdır. Karadeniz’in mükemmel yaylalarında eşsiz ve unutulmaz bir tatil planlayarak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Karadeniz’in yanı sıra Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde de birbirinden güzel doğal harikalar yer almaktadır. Akdeniz bölgesinde ki yaylaları da gezebilir ve şelaleleri yakından görebilirsiniz. En az kültür tatili kadar popüler olan tatilinde yapabileceğiniz çeşitli aktivitelerde bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü için Likya Yolu’nun mükemmel bir alternatif olduğunu söylememiz mümkündür. Ancak Şubat döneminde hava durumuna göre gerekli ekipmanları yanınıza almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kayak Tatili

Sömestr tatili dendiğinde akla ilk olarak kayak ve dağ tatilleri gelmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan kayak merkezlerinden birini tercih ederek mükemmel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Uludağ Kayak Merkezi, Erciyes Kayak Merkezi, Sarıkamış Kayak Merkezi, Erciyes Kayak Merkezi gibi kayak merkezleri Türkiye’de gidebileceğiniz en iyi kayak merkezleri arasındadır.

Yurtdışı Tatili

2 haftalık sömestr tatilinizi yurt dışında geçirebilirsiniz. Dilerseniz Avrupa ülkelerini dilerseniz de Balkan ülkelerini ziyaret ederek mükemmel bir deneyim elde edebilirsiniz. Avrupa ülkelerine gitmek isterseniz Schengen vizesi almanız gerekir. Balkan ülkelerinin bir kısmı vize talep ederken bir kısmı vize talep etmeyebilir. Sömestr tatilinize farklı bir soluk getirebilirsiniz.

Yorumlar

  • Mehmet
    Reply

    Sitenizin içeriği ilgimi çekti emeğinize sağlık başarılar. Tatile gitmeden önce buradan bilgi almak fikir edinmek çok iyi oldu.

  • Özgür
    Reply

    Çok güzel içerik teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.